Wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej ze względu na niski lub żaden wkład własny w rozwój biznesu. Właśnie dla nich co roku przyznawane są pieniądze z Powiatowych Urzędów Pracy i Unii Europejskiej na otwarcie i rozwój.

Co zrobić, aby je otrzymać?

Na początku trzeba zaznaczyć, że jedna dotacja, wyklucza przyznanie drugiej, to znaczy, jeśli otrzymamy dotację z PUP, to nie mamy co liczyć na pieniądze unijne i odwrotnie. Chcielibyśmy przedstawić warunki i zasady przyznawania tych drugich, w tym celu należałoby najpierw przybliżyć ich specyfikę.

Dotacje z Unii Europejskiej przyznawane są jednorazowo i są bezzwrotne, jeśli firma utrzyma się na rynku pracy przez co najmniej 12 miesięcy. Ich wysokość może sięgać nawet 40 tysięcy złotych i ubiegać o nią może się każda osoba fizyczna, która nie zalega ze składkami w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Dotacje skierowane są w szczególności do osób długotrwale bezrobotnych, czyli powyżej 12 miesięcy, osób przed 25. i po 45. roku życia, dla kobiet, które wracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka, ale również dla wszystkich zainteresowanych ich uzyskaniem.

Aby wystąpić o przyznanie dotacji należy złożyć wniosek do odpowiedzialnego za nie operatora, który sprawdzi ich poprawność pod względem formalnym i merytorycznym i na tej podstawie oświadczy, czy przechodzi się do drugiego etapu. Jeśli tak, rozpoczynają się szkolenia, które mają ułatwić prowadzenie firmy przyszłym przedsiębiorcom. Są to zajęcia z przedsiębiorczości, podatków, tworzenia biznesplanu i promocji biznesu. Gdy dobiegną końca, biznesplan na dwa kolejne lata należy przedstawić operatorowi, wraz z wnioskiem o przyznanie dotacji.

Jeśli pieniądze zostaną przyznane, trzeba będzie na nie jeszcze trochę poczekać – najczęściej jest to kilka tygodni. W tym czasie można się zastanowić bardziej, na co można je przeznaczyć. A możliwości są duże. Dotacje można przeznaczyć na inwestycję w firmę – remont pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności, chyba, że decydujemy się na wirtualne biuro, elementy majątku trwałego, w tym niezbędne do pracy maszyny i urządzenia, np. kasę fiskalną, ale też na promocję firmy. Z pieniędzy unijnych spokojnie możemy skorzystać przy tworzeniu strony internetowej i promocji biznesu.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej to doskonała okazja na rozwinięcie skrzydeł – właściwie nic nie tracimy, jeśli posiadamy przyszłościowy biznesplan.

M.B.

————————————————————————————-

Zainteresował Cię prezentowany artykuł, polub go, skomentuj, lub podziel się ze znajomymi…

Dziękuję

————————————————————————————-

Udostępnij na:

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: