Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat możemy zauważyć różnicę chociażby w robieniu zakupów, spędzaniu wolnego czasu czy nawiązywaniu znajomości. W latach 90. ubiegłego stulecia do powyższych czynności była potrzebna interakcja międzyludzka. Aby zrobić zakupy należało osobiście udać się do sklepu, obejrzeć i dokonać zakupu danego produktu. Wówczas dzieci i młodzież, wolny czas spędzały przede wszystkim na „świeżym powietrzu”, gdzie niezliczona ilość gier i zabaw, sprawiała nawiązywanie się wspaniałych i długoletnich przyjaźni. To wszystko uległo diametralnej zmianie, gdy społeczeństwo dostało do dyspozycji narzędzie o nazwie Internet.

Początki Internetu sięgają końca lat 60. XX wieku. Docelowo miał on służyć amerykańskim siłom zbrojnym w celu usprawnienia dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Dzięki prowadzonym badaniom, zdecydowano się na stworzenie rozległej sieci komunikacyjnej, która ewoluowała w bardzo szybkim tempie do niesamowitych rozmiarów. W Polsce historia Internetu rozpoczyna się w 1991 roku. Pomimo to, przez kilka lat dostęp do sieci był ograniczony. Spowodowane było to przede wszystkim wysokimi cenami sugerowanymi przez hosting NASK. Internet w Polsce trafił do szerokiego grona odbiorców w 1996 roku.

Obecnie Internet służy „prawie” do wszystkiego. Za jego pośrednictwem prowadzimy swoje życie codzienne. Czynności, które wykonywaliśmy w latach 90. XX wieku, zostały zastąpione substytutami o nazwie „stron internetowych”. Stały się one swoistym sklepem, placem do zabawy oraz „ławką przed klatką” na której odbywały się rozmowy o wszystkim i o niczym. Wielu z nas zmiany, które spowodował Internet, znacznie ułatwiają niektóre czynności. Jednak każdy „medal ma dwie strony”. Wygoda, którą gwarantuje nam „sieć www” niewątpliwie sprawia, że oszczędzamy swój czas i pieniądze. Jednakże tracimy bardzo ważną rzecz – kontakt z drugim człowiekiem. Obecnie za pośrednictwem Internetu możemy nawiązać nowe znajomości, znaleźć wybrankę swego życia, złożyć życzenia urodzinowe, czy nawet poinformować „cały świat” o swoim ślubie bądź zaręczynach. Czy według Was miejsce na takie czynności powinno być w Internecie? Moim zdaniem zdecydowanie NIE. Czynności o których wspomniałem są esencją naszego życia. Ludzie przez setki lat, doskonale radzili sobie z tymi czynnościami bez pomocy Internetu. Dzięki temu byli szczęśliwi i zadowoleni z siebie. Zwiększało to pewność w danym człowieku. Stawał się on osobą bardziej zdecydowaną i dzięki temu łatwiej radził sobie w życiu zawodowym czy osobistym. Internet nie buduje u nas pewności i zdecydowania. Zza ekranu monitora, każdy może być odważny, piękny i mieć masę znajomych na „fejsie”. Jednak czasami „trzeba” wyjść z domu i spotkać się z daną osobą „na żywo”. Wówczas bardzo często wyobrażenia o kimś zostają boleśnie zweryfikowane.

Jednak Internet to przede wszystkim ułatwienie życia. W czasach, gdzie społeczeństwo ciągle dąży do zarabiania pieniędzy i czas wolny jest praktycznie zjawiskiem iluzjonistycznym, Internet potrafi go trochę zaoszczędzić. Opłaty rachunków, szukanie rzadkiego przedmiotu do wyposażenia naszego mieszkania czy chociażby szukanie wymarzonej pracy może być realizowane w „sieci”. Dzięki temu nie musimy stać w kolejkach na poczcie bądź banku, aby opłacić rachunki. Czas, który poświęcilibyśmy na objechanie całego miasta w poszukiwaniu danego przedmiotu, możemy poświęcić na rozwijanie swoich pasji. Podobnie jest z poszukiwaniem pracy. Wymarzone stanowisko, bardzo często może znajdować się wiele kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Nie sposób byłoby podróżować po całym kraju i odwiedzać wszystkie Urzędy Pracy, aby znaleźć dane ogłoszenie. W przytoczonych sytuacjach Internet jest swoistą „skarbonką naszego czasu”. Dlatego w ogólnym rozrachunku plusów i minusów technologia wygrywa z tradycją. Wydaje mi się, że osoby pamiętające wcześniejsze czasy będą budować świadomość „poprawnych” relacji międzyludzkich w swoich potomkach, aby w przyszłości życie nie odbywało się tylko i wyłącznie w sieci.

Patyk Ołdziejewski Specjalista ds. Marketingu www.safeserver.pl

————————————————————————————-

Zainteresował Cię prezentowany artykuł, polub go, skomentuj, lub podziel się ze znajomymi…

Dziękuję

————————————————————————————-

Udostępnij na:

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: