Kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie życia ( kariera, edukacja, rozwój osobisty, sport, osiąganie celów życiowych…) jest wyznaczenie swoich najważniejszych celów życiowych, stworzenie planu działania i konsekwentne działanie, które finalnie doprowadzi do upragnionych rezultatów i samorealizacji.

Wiele osób zaczynających świadomie pracę nad sobą nawet jeśli potrafi wyznaczyć sobie dobrze wymiarkowane cele życiowe w najważniejszych obszarach życia, stworzyć misterny plan działania niestety napotyka na problem , który niweczy to wszystko.

Ten problem to: słomiany zapał, brak determinacji, samodyscypliny, motywacji do działania, poddawanie się przy pierwszych trudnościach i porażkach. To często powoduje frustrację, zastopowanie w dalszej drodze, rozwoju, bezradność, odkładanie na później i finał jest tego niestety taki, że zeszyt z celami obsiada kurzem w szufladzie, mapa celów tylko Cię drażni, gdy przechodząc przez mieszkanie rzucisz na nią okiem, bo przypomina Ci o niespełnionych marzeniach i Twej niekonsekwencji, tymczasem życie zasuwa i nic się nie zmienia, nadal stoisz w miejscu. Jeśli ten problem dotyka Ciebie to wiedz, że doskonale rozumiem to jak się z tym czujesz, Twój ból, złość, frustrację, bo sam przez to przechodziłem. Na szczęście w porę wziąłem się za siebie, pracę nad sobą i sukcesywnie zacząłem wypleniać złe nawyki, blokujące przekonania. W to miejsce wykształciłem motywację, samodyscyplinę i konsekwencję, choć przyznam, że nie był to łatwy i szybki proces zmiany i czasem nadal muszę się pilnować. Możesz znaleźć na ten temat dużo świetnych książek, kursów, pracować z Coachem, trenerem lub samemu.

W tym artykule pragnę zaproponować Ci proste i konkretne rady w pigułce, które już od dziś możesz wdrażać a obiecuję, że jak się przyłożysz tom efekty będą widoczne. Tak więc zaczynamy.

MYŚLENIE rodzi wątpliwości, a DZIAŁANIE daje rezultaty.

Chodzi w tym stwierdzeniu o to, że jak będziesz za dużo myśleć, analizować, zwlekać zamiast działać, to będziesz prawdopodobnie halucynować jak to może być, co może się udać, nie udać, nawalić i nie będzie to miało większego pokrycia z rzeczywistością, gdyż nie będzie empirycznie stwierdzone, poprzez doświadczenie. Będziesz może czekać z działaniem na idealne warunki, czas, miejsce, ludzi, swoją gotowość, które mogą nigdy nie nadejść, a życie będzie uciekać, a Ty wciąż w miejscu, bez zmian.

Wyznaję taką złota zasadę: ,,DZIAŁAJ właśnie teraz, tak jak potrafisz, z tym co obecnie masz, co umiesz, startuj z miejsca, w którym jesteś, daj z siebie 200% a po drodze uzupełniaj wiedze, zasoby, testuj strategie, ucz się, bądź elastyczny.”

Tylko wtedy posuwasz się do przodu, zdobywasz doświadczenia, uczysz się i przybliżasz do realizacji celów.

Jak się zmobilizować do działania?

 • dziel duży cel na małe kawałki i działaj etapami;
 • stosuj stopniowanie trudności zadania;
 • wykonaj na początek pierwszy krok, tylko pierwszy kawałek, dalej będzie z górki;
 • planuj;
 • zacznij analizować swoje wzorce odkładania na później ( ustal jakie są wtedy okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne, co wtedy czujesz, myślisz, jakie dialogi wewnętrzne słyszysz w swojej głowie, tuż przed spadkiem motywacji, odkładaniem na później ?).
 • Jeśli udało Ci się to zlokalizować to wykonując następnym razem swe zadanie zadbaj o to by unikać tych okoliczności, przygotuj się mentalnie do pracy i stwórz odpowiednie środowisko pracy.
 • Jak utrwalić swe pierwsze sukcesy, by zmotywować się do dalszego działania?

Nagradzaj się za nawet małe sukcesy;

Znajdź zawsze dla siebie czas na świętowanie. W ten sposób Twój mózg skojarzy, że wykonanie danego zadania łączy się z silnymi, dobrymi emocjami, przyjemnością i na przyszłość będzie stawiał mniejszy opór przed konsekwentnym działaniem;
Rozpamiętuj swoje dotychczasowe sukcesy. Niech staną się siłą napędową i energią ładującą Twój wewnętrzny akumulator;
Rusz do działania natychmiast, jak poczujesz motywację, bo im bardziej będziesz to odwlekał, to Twe emocje się zmienią i energia osłabnie.

Jak ruszyć do działania?

 • Przygotuj się mentalnie;
 • Zdobądź niezbędną wiedzę, na temat zadania jakie masz do wykonania;
 • Myśl o działaniu i jego aspektach;
 • Układaj plany i scenariusze;
 • Zrób analizę SWOT ( ćwiartka, gdzie opisujesz: słabe strony, mocne strony, szanse i zagrożenia );
 • Zrób biznesplan;
 • Miej cały czas na uwadze swój cel i podkreślaj sobie, jak bardzo jest dla Ciebie ważny i co Ci ta osiągnięcie go;
 • Dziel zadania na kawałki. Arbuza w całości nie zjesz, ale w plastrach jak najbardziej;
 • Bądź osobą wytrwałą, ale i elastyczną w działaniu;
 • Regularnie sprawdzaj, czy i w jakim stopniu działania, jakie podejmujesz przybliżają Cię do celu. Zidentyfikuj : co musze przestać robić, co muszę zacząć robić, czego musze robić więcej i czego musze robić mniej?;
 • Oceniaj realistycznie swoje szanse i czas przeznaczony na działanie, jak potrzeba daj sobie więcej luzu;
 • Zacznij od pierwszej drobnej rzeczy i działaj;
 • Bierz się do działania od razu;
 • Stale monitoruj postępy.
 • Małe triki, które pomogą utrzymać działanie:

Lingwistyka: jeszcze jeden, jeszcze troszkę…

 • Konkurowanie z samym sobą. Stań się lepszy dla samego siebie, ćwicz i rozwijaj swą osobowość;
 • Nagradzaj się;
 • Złam rutynę. Planuj przyjemności i przeplataj je z pracą;
 • Ćwicz się w podejmowaniu decyzji i braniu odpowiedzialności za siebie i za to co robisz.
 • Sztuka skutecznej motywacji w pigułce:

#Zacznij od najprostszej rzeczy;
#Zacznij od najłatwiejszej rzeczy;
#Zacznij od najszybszej rzeczy;
#Motywuj się poprzez przyjemność;
#Nagradzaj się;
#Wykreślaj zadanie po zadaniu
#Planuj czas rozpoczęcia i zakończenia zadania oraz przebieg pracy.
#Na koniec ćwiczenie na efektywność:

Uporządkuj swoje miejsce pracy;

– Zacznij stosować listy zadań do wykonani a podziałem na: ważne pilne, ważne nie pilne, nieważne pilne, nieważne i nie pilne. Stosuj plany miesięczne, tygodniowe i dzienne;
– Uporządkuj biurko, dane w komputerze, miejsce pracy – posegreguj i miej najbardziej potrzebne rzeczy w widocznym miejscu;
– Codziennie wieczorem przygotuj listę zadań na następny dzień;
– Wykreślaj na bieżąco wykonane już zadania;
– Stań się fanem efektywności, a nie pracowitości. Efektywność to nie pracoholizm.
– Testuj techniki, odrzucaj lub modyfikuj, to co nie działa dobrze, a to co sprawdza się świetnie kontynuuj.

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Będzie mi miło, jeśli zostawisz swój komentarz i udostępnisz go znajomym, którzy potrzebują takiej pomocy.Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Doradca personalny, Trener, Blogger

————————————————————————————-

Zainteresował Cię prezentowany artykuł, polub go, skomentuj, lub podziel się ze znajomymi…

Dziękuję

————————————————————————————-

Udostępnij na:

Pin It on Pinterest

Share This
%d bloggers like this: